ترجمه فارسی نهج البلاغه در وصف پيامبر و عالمان
گواهي مي‏دهم که او دادگري است عادل، و دادرسي است جدا کننده حق از باطل. و گواهي مي‏دهم که محمد (ص) بنده اوست و مهتر بندگانش، که ممتاز ساخت از ديگرانش. هر گاه آفريدگان را به دو فرقه کرد، او را در بهترين گروه درآورد. در تبار او نه زناباره است و نه مردم بد کاره. هان! بدانيد که خدا براي خوبي مردمي قرار داد، و براي حق ستونهايي نهاد و براي طاعت فرمان نگاهداراني، و براي شما به هنگام هر طاعت کمک کاراني، که زبان به نيروي آنها در گفتار است و دل بدان پايدار. بسنده کسي است که فزوني نجويد، و درمان آن کسي که راه بهبودي پويد.
و بدانيد بندگاني که نگاهدار علم خدايند، و آن را از جانب او مي‏پايند و چشمه‏هاي آن را مي‏گشايند، به دوستي با هم پيوند دارند، و با محبت يکديگر را در ديدارند. جام سيراب کننده- محبت- را به هم مي‏پيمايند، و تشنگي زدوده- از آبشخور وصل- باز مي‏آيند. نه در باور خويش بد گمانند، و نه بد يکديگر را گويان. آفريدنشان چنين بود و خوي شان سرشته بر اين.- بدين خوي، يکديگر را دوست دارند، و با هم سازگارند. همانند تخم گزيده‏اند که جداشان کنند و برگيرند و پراکنند. بي‏آميغ بودنش موجب جدايي از ديگران، و پاکيش سبب برون آمدن از امتحان. پس آدمي بايد اين اندرز را بپذيرد، و پيش از رسيدن مرگ و روز رستاخيز پرهيز پيش گيرد، و بنگرد در روزهايش که چه کوتاه بود، و اندک ماندنش در خانه‏اي که از آن بايد رفت و در جاي ديگر منزل نمود. پس کاري کند براي جايي که بدان رود، و براي او پرداخته است و منزلگاههاي او که شناخته است. پس خوشا دارنده دل بي‏گزند که پيروي کند کسي را که او را راه نمايد و دوري کند از آن که او را تباه نمايد، و به راه سلامت رسيده است به راهبري آن که او را راه نمود، و فرمانبرداري راهنمايي که او را چنان فرمود و به راه رستگاري شتافت پيش از آنکه درهايش بسته شود و سيلتهايش گسسته. و در توبه را گشودن خواهد و گناهان را زدودن. چنين کس بر سر راه ايستاده است و راه راست به رويش گشاده. متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: ) وَ أَشْهَدُ أَنَّهُ عَدْلٌ عَدَلَ وَ حَکَمٌ فَصَلَ، وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ وَ سَيِّدُ عِبادِهِ، کُلَّما ‏نَسَخَ‏ ‏اللَّهُ‏ ‏الْخَلْقَ‏ فِرْقَتَيْنِ جَعَلَهُ فِى خَيْرِهِما، لَمْ يُسْهِمْ فِيهِ ‏عاهِرٌ، وَ لا ‏ضَرَبَ‏ ‏فِيهِ‏ فاجِرٌ. أَلا وَ إِنَّ اللَّهَ قَدْ جَعَلَ لِلْخَيْرِ أَهْلًا وَ لِلحَقِّ دَعائِمَ، وَ لِلطَّاعَةِ ‏عِصَماً، وَ إِنَّ لَکُمْ عِندَ کُلِّ طاعَةٍ عَوْناً مِنَ اللَّهِ يَقُولُ عَلَى الْأَلْسِنَةِ، وَ يُثَبِّتُ ‏الْأَفْئِدَةَ فِيهِ ‏کِفاءٌ لِمُکْتَفٍ، وَ شِفاءٌ لِمُشْتَفٍ.
وَ اعْلَمُوا أَنَّ عِبادَ اللَّهِ ‏الْمُسْتَحْفَظِينَ‏ عِلْمَهُ، يَصُونُونَ مَصُونَهُ، وَ يُفَجِّرُونَ عُيُونَهُ، يَتَواصَلُونَ ‏بِالْوِلايَةِ، وَ يَتَلاقَوْنَ بِالْمَحَبَّةِ، وَ يَتَساقَوْنَ بِکَاْسٍ ‏رَوِيَّةٍ، وَ يَصْدُرُونَ ‏بِرِيَّةٍ، لا تَشُوبُهُمُ ‏الرِّيبَةُ، وَ لا تُسْرِعُ فِيهِمُ الْغِيبَةُ، عَلى ذلِکَ ‏عَقَدَ ‏خَلْقَهُمْ‏ وَ أَخْلاقَهُمْ، فَعَلَيْهِ يَتَحابُّونَ، وَ بِهِ يَتَواصَلُونَ، فَکانُوا ‏کَتَفاضُلِ‏ ‏الْبَذْرِ ‏يُنْتَقى، فَيُؤْخَذُ مِنْهُ وَ يُلْقى، قَدْ مَيَّزَهُ التَّخْلِيصُ، وَ ‏هَذَّبَهُ‏ ‏التَّمْحِيصُ‏. فَلْيَقْبَلِ امْرُؤٌ ‏کَرامَةً بِقَبُولِها، وَلْيَحْذَرْ ‏قارِعَةً قَبْلَ حُلُولِها وَلْيَنْظُرِ امْرُؤٌ فِى قَصِيرِ أَيَّامِهِ، وَ قَلِيلِ مُقامِهِ، فِى مَنْزِلٍ حَتّى يَسْتَبْدِلَ بِهِ مَنْزِلًا، فَلْيَصْنَعْ ‏لِمُتَحَوَّلِهِ‏، وَ ‏مَعارِفِ‏ ‏مُنْتَقَلِهِ‏ فَطُوبى لِذِى قَلْبٍ سَلِيمٍ أَطاعَ مَنْ يَهْدِيهِ، وَ تَجَنَّبَ مَنْ يُرْدِيهِ، وَ أَصابَ سَبِيلَ السَّلامَةِ بِبَصَرِ مَنْ بَصَّرَهُ، وَ طاعَةِ هادٍ أَمَرَهُ، وَ بادَرَ الْهُدى قَبْلَ أَنْ تُغْلَقَ أَبْوابُهُ، وَ تُقْطَعَ أَسْبابُهُ، وَ اسْتَفْتَحَ التَّوْبَةَ، وَ أَماطَ ‏الْحَوْبَةَ، فَقَدْ أُقِيمَ عَلَى ‏الطَّرِيق‏، وَ هُدِىَ نَهْجَ السَّبِيلِ.

تاريخ : | | نویسنده : glassesnightvision |
رپورتاژ
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
سامانه جامع مشاغل شهرری
لیست تقریبی قیمت اجاره خودرو
فال حافظ
سرویس VOIP چیست
درباره پرورش جوجه بوقلمون

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.